Search
Close this search box.

V USA začal soud se společností Google kvůli zneužívání postavení na trhu

Ve Spojených státech začal soudní proces se společností Google kvůli zneužívání postavení na trhu. Za účasti mnoha svědků bude trvat deset týdnů, informují tiskové agentury. Proces je důležitý pro vládu amerického prezidenta Joea Bidena, která se staví do role zastánce hospodářské soutěže, ale má problémy přesvědčit o svém názoru soudy.

Společnost Google využila své dominance na trhu s internetovým vyhledáváním k zablokování konkurentů a potlačení inovací, uvedlo dnes americké ministerstvo spravedlnosti na úvod největšího antimonopolního procesu v USA za čtvrt století. „Tento případ je o budoucnosti internetu a o tom, zda vyhledávač Google bude někdy čelit smysluplné konkurenci,“ řekl hlavní právní zástupce ministerstva Kenneth Dintzer. Google podle něj začal nelegálně udržovat svůj monopol v roce 2010.

Ministerstvo spravedlnosti dále obviňuje Google, že ročně platí miliardy dolarů výrobcům zařízení, jako je společnost Apple, bezdrátovým společnostem jako AT&T a výrobcům prohlížečů typu Mozilla, aby vyhledávači Google zajistili tržní podíl ve výši zhruba 90 procent. Dintzer rovněž tvrdí, že společnost Google manipulovala s aukcemi za reklamy umístěné na internetu s cílem zvýšit ceny pro inzerenty.

Dintzer dodal, že jeho úřad našel důkazy o tom, že Google podnikl kroky k ochraně komunikace o platbách, které firma poukazovala společnostem jako je Apple. „Věděli, že tyto dohody porušují antimonopolní pravidla,“ řekl. Ukázal také chat, kde generální ředitel Googlu Sundar Pichai požádal o vypnutí historie jistého chatu.

Obhajoba společnosti Google je prostá. Tvrdí, že její mimořádně vysoký podíl na trhu není způsoben porušením zákona, ale tím, že je rychlým a efektivním vyhledávačem. Je také zdarma.

Federální právníci a státní zástupci se pokusí dokázat, že Google zmanipuloval trh ve svůj prospěch tím, že uzamkl svůj vyhledávač jako výchozí volbu na nepřeberném množství míst a zařízení. Americký okresní soudce Amit Mehta pravděpodobně nevynese rozsudek dříve než začátkem příštího roku, píše agentura AP. Pokud se rozhodne, že Google porušil zákon, bude další proces zaměřen na to, jaké kroky je třeba podniknout, aby působení firmy mělo vymezené hranice.

TZ

Zdroj: ICT NETWORK NEWS