Search
Close this search box.

Valné shromáždění OSN přijalo první globální rezoluci o AI

Valné shromáždění OSN ve čtvrtek jednomyslně přijalo první globální rezoluci o umělé inteligenci (AI). Státy vybízí k ochraně lidských práv, k ochraně osobních údajů a k monitorování rizik spojených s umělou inteligencí, napsala agentura Reuters. Právně nezávaznou rezoluci navrhly Spojené státy s podporou více než 120 zemí včetně Číny.

„Dnes všech 193 členů Valného shromáždění OSN promluvilo jedním hlasem a společně se rozhodlo řídit umělou inteligenci, místo aby ji nechali řídit nás,” uvedla velvyslankyně Spojených států při OSN Linda Thomasová-Greenfieldová. Americký návrh na zasedání Valného shromáždění prošel bez hlasování, když nikdo nedal najevo nesouhlas, informovala agentura AP.

„Nevhodný nebo zlovolný design, vývoj, nasazení a používání systémů umělé inteligence… představují rizika, která by mohla… ohrozit ochranu, podporu a užívání lidských práv a základních svobod,” uvádí se mimo jiné v přijatém dokumentu.

Text také apeluje na členské státy i jiné aktéry, aby nevyužívali systémy AI, „které nelze provozovat v souladu s mezinárodními” lidskoprávními normami. Zároveň poukazuje na „rozdílné úrovně” technologického vývoje v různých zemích a vyzývá k podpoře rozvojových zemí.

Rezoluce je podle Reuters další z řady iniciativ, kterými se vlády po celém světě snaží usměrnit vývoj umělé inteligence v obavách, že nová technologie by mohla být zneužita k narušení demokratických procesů, k podvodům nebo by mohla vést k zániku mnoha pracovních míst. Loni na podzim například přijala sadu doporučení pro vývoj AI skupina bohatých ekonomik G7, která vyzvala k opatřením na ochranu soukromí či demokracie a k větší transparentnosti.

Mezinárodní iniciativy reagují na prudký rozmach umělé inteligence z posledních let, během nichž technologie proniká do nejrůznějších oborů od medicíny po vojenství. Společnosti jako Google, Meta a OpenAI, které tyto systémy vyvíjí, dávají najevo podporu regulace odvětví, zároveň ale podle médií lobbují za pravidla, která by jim poskytovala co největší svobodu.

Vedle nezávazných doporučení se objevují také první zákony o používání umělé inteligence. Evropská unie letos dokončila schválení první komplexní sady takových pravidel na světě, která zavádí klasifikaci technologií podle způsobu využití a nastavuje různé úrovně omezení podle míry souvisejících rizik. Podle agentury AP by pravidla mohla vstoupit v platnost ještě do konce jara.

TZ/ČTK

Obrázek: Pixabay

Zdroj: ICT NETWORK NEWS