Search
Close this search box.

Vláda schválila návrh na jmenování 57 nových soudců

Návrh ministerstva spravedlnosti prezidentu Petru Pavlovi na jmenování 57 nových soudců schválila vláda. Vyplývá to z výsledků jednání kabinetu. Mezi navrženými je i Marek Bodlák z pražského vrchního státního zastupitelství, kterého v minulosti odmítl jmenovat prezident Miloš Zeman.

Celkově ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS) předložil prezidentovi 57 jmen kandidátů na soudce, mezi nimiž je 45 žen. Nejpočetnějšího posílení se mají dočkat soudy v obvodu pražského městského soudu, kam by mělo přijít 20 nováčků. Deset jich má zamířit na soudy spadající pod středočeský krajský soud, po osmi pod Krajský soud v Brně a Ostravě, čtyři do obvodu královéhradeckého krajského soudu, po třech k soudům spadajícím pod Krajský soud v Ústí nad Labem a v Českých Budějovicích a poslední zbývající do obvodu Krajského soudu v Plzni.

Mezi kandidáty jsou vedle advokátů a státních zástupců také asistenti soudců, vyšší soudní úředníci či vedoucí analytik Ústavního soudu. Nejmladší nominant na soudce nedávno překročil zákonnou věkovou hranici 30 let, nejstaršímu je 59 let.

Devětačtyřicetiletý Bodlák, který na Vrchním státním zastupitelství v Praze řídí odbor závažné hospodářské a finanční kriminality, by měl nově působit u Obvodního soudu pro Prahu 3. Kandidátem na soudce byl už za předchozího prezidenta Zemana, ten ho ale odmítl jmenovat. Tehdy k tomu uvedl, že Bodláka „dohnaly staré hříchy”. Bodlák předtím zamítl Zemanův podnět na prověření možné sabotáže při prezidentově hospitalizaci. Jeho domovské státní zastupitelství také řešilo případy, které se týkají možné trestné činnosti v Lesní správě Lány.

Vedle Bodláka vymění černočervený talár státního zástupce za černofialový talár okresního soudce také šestačtyřicetiletý Martin Feřt z liberecké pobočky Krajského státního zastupitelství v Ústí nad Labem, čtyřiatřicetiletý Jan Novotný z Městského státního zastupitelství v Praze, sedmatřicetiletá Eva Čermáková z chomutovského státního zastupitelství a třiatřicetiletá Tereza Tupá, která je státní zástupkyní v Mělníku.

Aktuální jmenovací vlna soudců je druhou, kterou řeší prezident Petr Pavel. Poprvé jmenoval soudce loni v listopadu, bylo jich 52. Vyzval je tehdy k uplatňování soudcovské empatie. Podle něj je důležité, aby soudci vedli procesy srozumitelně a aby lidem jasně a pochopitelně vysvětlovali rozsudky.

TZ/ČTK

Foto: Pixabay

Zdroj: eGOVERNMENT NETWORK NEWS 

​ 

Zdroj: B2B NETWORK NEWS