Search
Close this search box.

Zbavte se únavy a stresu pomocí těchto 5 superpotravin – Vědci jsou nadšeni!

Moderní životní styl často přináší mnoho výzev, které mohou vést k pocitu únavy a stresu. Štěstně však existuje několik potravin, které mohou pomoci tělu zvládat tyto situace a obnovovat energii. Vědci se stále více zajímají o vliv stravy na naše zdraví a pohodu, a některé potraviny se ukazují jako skuteční hrdinové v boji proti únavě a stresu.

Banány jsou jednou z nejjednodušších a nejefektivnějších potravin pro boj proti únavě. Obsahují hojné množství draslíku, který je nezbytný pro správnou funkci svalů a nervů. Taktéž jsou bohatým zdrojem vitamínu B6, který je klíčový pro tvorbu energie v těle. Studie ukázaly, že konzumace banánů může pomoci zvýšit úroveň energie a snížit únavu.

Ořechy jsou skvělým zdrojem zdravých tuků, proteinů a minerálů, jako je například hojné množství magnesiumu. Magnesium je známé svými protistresovými vlastnostmi a pomáhá uklidnit nervový systém. Konzumace ořechů může být spojena s nižšími hladinami stresu a lepším duševním zdravím.

Zelený čaj je již dlouho známý pro své blahodárné účinky na zdraví. Obsahuje látku nazývanou L-theanin, která má protistresové a uklidňující účinky. Studie prokázaly, že L-theanin může pomoci snížit hladinu kortizolu, stresového hormonu, a zlepšit náladu a pozornost.

Tmavá čokoláda zvyšuje hladinu serotoninu, což vede ke zlepšení nálady. Kromě toho obsahuje i flavonoidy, které mohou mít protizánětlivé a protistresové účinky.

Avokádo je nejen lahodné, ale také bohaté na vitamíny skupiny B, které jsou klíčové pro zdraví nervového systému a mozku. Obsahuje také zdravé tuky, které mohou pomoci udržet hladinu energie stabilní. Studie naznačují, že konzumace avokáda může být spojena s nižšími hladinami stresu a únavy.

Tyto potraviny nejenže přinášejí výživné látky, ale také mohou pomoci tělu lépe zvládat stres a únavu. Zařazením těchto superpotravin do svého jídelníčku můžete posílit svou fyzickou a duševní odolnost vůči každodenním výzvám života.

Zdroje:

Pokud si chcete více informací o jednotlivých potravinách, níže jsou uvedeny důvěryhodné zdroje:

Bananas: Health benefits, tips, and risks
https://www.medicalnewstoday.com/articles/271157

Nut Consumption and Incidence of Seven Cardiovascular Diseases
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/29079965/

The effects of L-theanine (Suntheanine®) on objective sleep quality in boys with attention deficit hyperactivity disorder (ADHD): a randomized, double-blind, placebo-controlled clinical trial
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/18296328/

Flavonoid-rich cocoa consumption affects multiple cardiovascular risk factors in a meta-analysis of short-term studies
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/20116882/

Avocado consumption is associated with better diet quality and nutrient intake, and lower metabolic syndrome risk in US adults: results from the National Health and Nutrition Examination Survey (NHANES) 2001–2008
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4882725/

Zdroj článku: thermo-balance.com

Zdroj: Zdraví-lidé.cz