Přeskočit na obsah

Předejděte syndromu z opakovaného přetížení

Práce na počítači patří k základní pracovní náplni. Při této práci dochází k přetížení páteře, opakované pohyby prstů na klávesnici a myši přetěžují šlachy a svaly rukou a předloktí. Dlouhotrvající jednostranná zátěž může zapříčinit vznik chorob z přetížení. 

Syndrom z opakovaného přetížení (SOP) má mnoho příznaků, především bolesti krční páteře a hlavy, problémy se zrakem, bolesti svalů rukou a ramen, snížená citlivost prstů, pocity mravenčení. Pokud nic z toho neřešíme, projevy syndromu se dále stupňují:

bolesti zad v bedrech a kříži
bolesti za krkem
bolesti rukou a paží
bolesti hlavy a poruchy vidění

Za syndrom přetížení může například: Špatný postoj, mnohahodinová jednostranná práce, stres, předchozí zranění svalů a šlach, nespokojenost s prací, chladné prostředí.

Důležitá je prevence

Seďte správně – při sezení byste měli mít kolenou, kyčle i lokty v pravém úhlu
Dělejte si pauzy – pokud je to možné, tak si každé dvě hodiny dejte 15minut pauzu nebo si alespoň občas stoupněte, protáhněte se, a pak pokračujte v práci
Zkuste občas místo židle sedět na gymnastickém míči
Choďte na masáže 
Naučte se relaxovat
Správně cvičte

Zkuste například tyto dva cviky:

Postavte se a roznožte nohy na šířku pánve tak, abyste měli kotníky, kolena a kyčle v jedné přímce a špičky nohou dopředu. Lopatky zatlačte dolů a k sobě, ramena směrem od uší dolů. Zpevněte svaly na nohou. Spojte ruce dole před tělem, dlaně směrem dolů. Tlačte ramena dolů a vzpažte, paže nechte v loktech propnuté. Dejte ruce v týl, lokty vzadu, lopatky k sobě, ramena dolů. Opět vzpažte, ramena dolů, lokty propnuté a vraťte se zpět do základní pozice.
Sedněte si na židli tak, abyste měli chodidla na zemi a kolena v pravém úhlu. Nohy postavte na šířku kyčlí, špičky dopředu. Seďte rovně, dejte ruce v týl, tlačte ramena dolů a lopatky k sobě. Pomalu si stoupněte tak, aby byly oba lokty stále vzadu. A posaďte se zpět.
Zdroj: Zdraví-lidé.cz

Veletrh URBATECH 2023

První ročník veletrhu pro města a obce URBATECH, proběhne na Výstavišti České Budějovice v termínu 30. 3. – 1. 4. 2023. Významnou součástí bude i

Číst dále »
Generated by Feedzy