Search
Close this search box.

Vertiv uvádí na trh dřevěné moduly datových center

Společnost Vertiv představila prefabrikovaný dřevěný modul datového centra.

Varianta TimberMod řady kontejnerů SmartMod používá pro konstrukční prvky, včetně opláštění, dřevo místo oceli. Modul byl představen na tiskové konferenci a je k dispozici v USA a EMEA.

Vertiv říká, že dřevěná bedna bude mít nižší uhlíkovou stopu než ekvivalentní ocelové verze produktu, protože dřevo způsobuje menší vyčerpání zdrojů a má uhlíkovou stopu až třikrát nižší než ocel.

Dřevo bylo již nějakou dobu uváděno jako potenciální konstrukční materiál pro datová centra.

Průkopnické EcoDataCenter ve Švédsku je postaveno z křížově lepeného konstrukčního dřeva „lepeného lepidlem“. Kromě toho vlivné datové centrum Boden Type, také ve Švédsku, používá při své konstrukci také dřevo.

V těchto případech se dřevo používá jako náhrada betonu, který má velmi vysokou uhlíkovou stopu. Jiná zařízení jej využívají spíše z dekorativních důvodů, například Ashton Old Baths v Manchesteru.

„Dřevo, pokud pochází z udržitelně vytěženého dřeva, slouží jako obnovitelný stavební materiál s potenciálem minimalizovat vyčerpání zdrojů a snížit uhlíkovou stopu až třikrát ve srovnání s ocelí na základě snížení emisí CO2 spojených s cradle-to-gate životním cyklem produktu a dopravou materiálů a konstrukčních prvků na místo montáže,“ uvádí oznámení Vertiv.

Produkt TimberMod splňuje strukturální požadavky na budovy a je dostatečně pevný, aby odolal seismické aktivitě, silám větru a strukturálním požadavkům. Vertiv také slibuje, že „dodává architektuře datových center estetický rozměr“.

„Začleněním materiálů z obnovitelných zdrojů poskytuje Vertiv TimberMod nejen ekologičtější variantu, ale činí tak bez kompromisů ve výkonu, což má pozitivní dopad jak na životní prostředí, tak na provozní efektivitu našich zákazníků,“ řekl Viktor Petik, viceprezident a lídr EMEA v oblasti integrovaných modulárních řešení společnosti Vertiv.

Vlad Galabov, ředitel pro cloud a datová centra v technologické výzkumné a poradenské skupině ve společnosti Omdia, řekl: „Přestože dřevěná datová centra nejsou nová, stala se nyní mnohem dostupnější, když významný dodavatel prefabrikovaných modulárních datových center nabízí stavební bloky datových center nebo celé datové centrum postavené ze dřeva s technickou zárukou, že zůstane spolehlivé.”

Někteří kritici se domnívají, že dřevo je nevhodné, protože je hořlavé, s odkazem na roli dřevěných podlah a stropů při katastrofálním požáru, který v roce 2001 zničil datové centrum OVHcloud SBG2. Zastánci však poukazují na to, že lepené konstrukční prvky přežívají požáry lépe než mnoho jiných materiálů.

„Dřevo hoří, ale dobrá věc je, že víme, jak hoří,“ řekl architekt Rune Abrahamsen, který postavil nejvyšší dřevěnou budovu na světě, 18patrový blok v Norsku s názvem Mjøstårnet. „Dřevostavba zůstane stát po požáru sama od sebe. Zuhelnatělé dřevo vytváří izolační vrstvu, která chrání vnitřní část dřeva.”

Zdroj: datacenterdynamics.com

Zdroj: DATACENTER NETWORK NEWS

Zdroj: ICT NETWORK NEWS